Sympozjum w Hamburgu

Sympozjum iCabin w Hamburgu

Sympozjum iCabin odbyło się w dniach 12.03.2012 – 15.03.2012 w Hamburgu i poświęcone było projektowaniu i wyposażeniu kabin nowoczesnych samolotów pasażerskich oraz zapoznaniu jego uczestników z miejscami, w których te kabiny powstają. W wydarzeniu udział wzięło 15 uczestników z 6 grup roboczych Euroavii (w tym 3 osoby z Rzeszowa) oraz 7 osób organizujących wydarzenie z grupy roboczej w Hamburgu. 

Podczas tego pracowitego tygodnia, mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładów prowadzonych przez doświadczonych profesorów z uniwersytetów technicznych w Hamburgu (HUAS - Hamburg University of Applied Sciences oraz HUT - Hamburg University of Technology) na temat trendów w projektowaniu nowoczesnych kabin oraz zastosowaniu transponderów w ułatwionej obsłudze pasażerów. Ponadto, podczas tygodnia mieliśmy możliwość zobaczenia kluczowych obiektów na mapie Europy z punktu widzenia bodowy współczesnych samolotów. Między innymi pokazano nam laboratoria HUT, gdzie przyszli inżynierowie zdobywają doświadczenie. Najwięcej emocji jednak wzbudziły wizyty w kompleksie Airbusa w Hamburgu oraz bazie Lufthansa Technik. W tenże sposób, zobaczyliśmy od wewnątrz halę produkcyjną, w której składane są Airbusy A380, miejsca, w których przechowuje się części i naprawia największe samoloty rozmaitych linii lotniczych oraz wiele innych atrakcji. Podczas wizyty w Airbusie, doświadczeni pracownicy poprowadzili dwudniowe warsztaty - uczestników podzielono na 3 grupy, z których każda musiała przygotować biznesplan firmy związanej w pewien określony sposób z przemysłem lotniczym a na końcu zaprezentować wyniki swojej pracy. 

Wieczorami, po zakończonych zajęciach, koledzy z Niemiec pokazali nam uroki swojego miasta oraz zaprosili do kultowych miejsc na gastronomicznej mapie Hamburga. 

Całe sympozjum zostało zorganizowane w bardzo przemyślany sposób, zapewniając jego uczestnikom wiele ciekawych i pouczających zajęć. Z tego miejsca warto także zachęcić wszystkich studentów do aktywnego uczestniczenia w życiu koła naukowego Euroavia, które umożliwia uczestnictwo w wielu naprawdę ciekawych wydarzeniach.

~Piotr Wiśniewski