Air Cargo Challenge

 Zawody odbywają się cyklicznie co dwa lata od 2007 roku i organizowane są przez zwycięską drużynę poprzedniej edycji tego konkursu. Każdy kolejny konkurs charakteryzuje się odrębnymi wymaganiami dotyczącymi projektowania modelu oraz przebiegu samego konkursu lotów. 

Tegoroczne zawody, odbędą się w dniach 8-11.08 w Zagrzebiu, Chorwacja. Celem zawodów jest zaprojektowanie, zoptymalizowanie i zbudowanie samolotu, zdolnego unieść jak największy ciężar (metalowe sztabki) oraz pokonać dziesięć stumetrowych odcinków w jak najkrótszym czasie. Przez organizatorów został narzucony silnik i śmigło, samolot będzie musiał wznieść się po rozbiegu wynoszącym maksymalnie 60m, a po złożeniu model musi mieścić się do określonej wymiarami skrzyni (1x 0,5x 0,4m). Reszta zależy już od kreatywności, wiedzy i pomysłu studentów.

Samolot, nad którym pracujemy będzie najbardziej zaawansowaną technologicznie konstrukcją w dziejach rzeszowskiej Euroavii. Wykonany w całości z kompozytowych "materiałów przyszłości"- włókna węglowego, będzie miał 5,2m rozpiętości i ok. 3m długości. Tak ambitny projekt wymaga doświadczenia w budowie udźwigowców oraz pracy z materiałami kompozytowymi. Niestety najnowsze technologie i innowacyjność pociągają za sobą też wysoki koszt projektu, jednak z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Pierwsze loty pionierskiego samolotu planujemy na przełom lipca i sierpnia, prace trwają! :)