Podsumowanie zawodów Design Build Fly 2018

Po powrocie do kraju i ochłonięciu po naszych drugich międzynarodowych zawodach w tym roku, nadszedł czas na ich podsumowanie. W dniach 19-22 kwietnia, jako pierwsza drużyna z Polski, rywalizowaliśmy ze 138 innymi zespołami z 16 krajów i prawie wszystkich (poza Antarktydą :) ) kontynentów. Zawody Design/Build/Fly są rokrocznie, od 21 lat, organizowane przez American Institute of Aeronautics and Astronautics.

Tegorocznym miejscem zawodów było lotnisko Cessna Aircraft Field w środkowej części Stanów Zjednoczonych - Wichita na którym panowała dosyć ekstremalna pogoda. Nasza węglowa konstrukcja musiała zmierzyć się między innymi z porywami wiatru dochodzącymi do 16 m/s, ulewami i dużymi wahaniami temperatur przez co obyły się jedynie 3 rundy lotne. Przez bardzo zmienne warunki pogodowe nasz pierwszy lot zakończył się rozbiciem samolotu Podczas drugiego lotu nasz model uległ awarii, jednakże w ciągu trzeciej, ostatniej rundy, wyczerpaliśmy limit pecha i udanym lotem awansowaliśmy o 48 miejsc.

W naszym debiucie, startując jako pierwszy polski zespół, na 138 zgłoszonych i 101 dopuszczonych do rywalizacji drużyn zajęliśmy 32 miejsce. Rywalizacja z uczelniami takimi jak Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Princeton czy MIT pomogła nam po raz kolejny nabrać doświadczenia, które pozwoli udoskonalić nasze konstrukcje oraz nauczyć się jak radzić sobie z pogodą, która odgrywa kluczową rolę w lotnictwie.

Dziękujemy wszystkim którzy nas wspierali i trzymali kciuki. Przed nami chwila na odpoczynek i uporanie się z semestrem letnim by już w sierpniu zacząć przygotowania do zawodów w 2019 roku.